Football Academy - i co dalej? - artykuł

start / Aktualności

Football Academy - i co dalej? - artykuł

Filozofia Football Academy zakłada szkolenie dzieci w przedziale wiekowym 4 – 12 lat. W trakcie kilku lat wspólnej pracy i obcowania z futbolem, staramy się najlepiej jak to tylko możliwe nauczyć gry w piłkę nożną każde z trenujących dzieci i przygotować je do kolejnego etapu w życia. Bez wątpienia jednym z newralgicznych momentów w rozwoju młodego człowieka jest okres przejścia do szkoły gimnazjalnej. To właśnie wtedy podjęcie właściwej decyzji dotyczącej przyszłości, może przyczynić się do realizacji marzenia każdego młodego chłopca o byciu piłkarzem.

Przystępując do Football Academy, niezależnie od miejsca zamieszkania czy wieku dziecka, w głowie zawsze pojawia się myśl, „co dalej, co po ukończeniu szkoły podstawowej?”

Pytanie nurtujące zarówno zawodników, rodziców, trenerów i managerów jest od wielu lat zmartwieniem wszystkich osób związanych z największą siecią szkółek piłkarskich w Polsce.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom oraz chcąc zapewnić jak najlepszy rozwój swoim podopiecznym, przedstawiamy ścieżkę ewaluacji piłkarskiego talentu dla każdego zawodnika Football Academy.

W pierwszej kolejności należy określić charakter dalszego uczestnictwa w piłkarskiej przygodzie swojego dziecka i podjąć decyzję o profesjonalnym uprawianiu sportu bądź półamatorskiej kontynuacji dotychczasowych zajęć. Kierunek wyboru powinien być uzależniony przede wszystkim  od predyspozycji i umiejętności zarówno sportowych jak i mentalnych poszczególnych zawodników, a następnie możliwościami do zmiany dotychczasowego otoczenia i stylu życia swojego jak i dziecka.

ŚCIEŻKA PROFESJONALNA

Według wewnętrznej koncepcji szkolenia Football Academy, za przejście na profesjonalną ścieżkę rozwoju w piłce nożnej odpowiada specjalnie do tego powołana Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie tzw. FASE (Football Academy School of Excellence).

FASE skupia piłkarzy w wieku 13-19 lat (gimnazjaliści oraz uczniowie liceum) mając na celu kompleksowy rozwój zawodnika zarówno w ujęciu sportowym jak i dydaktycznym, przygotowująca go do udziału w profesjonalnych rozgrywkach piłkarskich na szczeblu zawodowym. FASE jest placówką powstałą w wyniku zapotrzebowania na profesjonalne szkolenie młodzieży w piłce nożnej w Polsce oraz ich prawidłowy rozwój psychofizyczny. Więcej informacji na temat FASE, znajduje się pod adresem www.fase.com.pl

Alternatywą dla szczecińskiej szkoły może być dołączanie do jednej z wiodących akademii piłkarskich w kraju lub w regionie, w tym partnerskim klubie Football Acacemy jakim jest Lech Poznań. Nabór do Lecha Poznań odbywa się poprzez prowadzony wcześniej tzw. skauting najzdolniejszych graczy i tylko tacy brani są pod uwagę.

Trzecią możliwością na ścieżce profesjonalnego szkolenia piłkarskiego są tzw. Wojewódzkie Ośrodki Szkolenia Młodzieży w Piłce Nożnej finansowane i zarządzane przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz podległe mu Wojewódzkie

Związki Piłki Nożnej. WOSM-y działają w każdym województwie a regułą jest, że im mniejszy lub bardziej uboższy w tradycję piłkarską region, tym WOSM funkcjonują lepiej.

Wszystkie możliwości i propozycję związane z profesjonalnym szkoleniem w piłce nożnej obarczone są ryzykiem niezakwalifikowania się do szkoły lub klubu. W każdym z tych podmiotów prowadzone są tzw. dni naborów w trakcie, których potencjalni kandydaci przechodzą szereg testów sprawnościowych i psychologicznych dzięki, którym określa się poziom umiejętności, a w konsekwencji kwalifikację do wybranego miejsca/szkoły.

ŚCIEŻKA PÓŁAMATORSKA

Półamatorska ścieżka również zakłada wybór jednej z trzech możliwości.

Propozycja Football Academy o ogólnopolskim zasięgu to przedłużenie podstawowego szkolenia o kolejne dwa lata i stworzenie tzw. grup Football Academy Juniors, które funkcjonować będą do ukończenia drugiej klasy gimnazjum (tzw. trampkarz) w lokalizacjach, które spełnią określone wcześniej  warunki. Czas działalności podyktowany jest możliwościami finansowo-organizacyjnymi jakie narzuca starsza kategoria wiekowa, która według nomenklatury PZPN, określona jest jako junior młodszy. W przypadku dzieci kontynuujących swoją przygodę z futbolem w FA Juniors należy uwzględnić 3 – 4 jednostki treningowe oraz regularny udział w lokalnych rozgrywkach ligowych.

Drugą propozycją jest dołączenie zawodników do lokalnego klubu funkcjonującego na terenie miejsca zamieszkania lub w najbliższej okolicy.

Ostatnią możliwością jest przystąpienie do klasy sportowej o profilu piłki nożnej (jeśli taka działa w danym mieście) oraz w zależności od zasad przystąpienie do właściwego lokalnego klubu i reprezentowanie jego barw.

Nie ulega wątpliwościom, że zawodnicy w odpowiednim wieku myśląc o grze w piłkę nożną, muszą w nią regularnie grać i trenować. Im starsza kategoria wiekowa tym coraz większe oczekiwania i wymagania stawiane są młodym zawodnikom. Finansowanie oraz zainteresowanie piłką młodzieżową rodziców jest również na innym poziomie niż 4 – 5 latków. Wkrótce staniecie Państwo przed wyborem i podjęciem decyzji. Już dzisiaj jednak warto zainteresować się przyszłością swojego dziecka i wskazać mu właściwy kierunek rozwoju.

autor: Paweł Jędrzejewski - trener koordynator
Zobacz artykuł w PDF: | KLIKNIJ |

<< wstecz dalej >>

udostępnij