Podsumowanie Women`s Football Day

start / Aktualności

Podsumowanie Women`s Football Day

W miniony poniedziałek na obiektach Centrum Konferencyjnego i Centrum Futbolu Warszawianka odbyło się seminarium dla trenerów pracujących z kobietami pod nazwą „Women's Football Day”. Szkolenie zorganizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej, Football Academy, Keepers Foundation, i fundację AMP Active zgromadziło 80 szkoleniowców z całego kraju.

Trenerzy - nie tylko ci, pracujący na co dzień z kobietami - mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z najnowszymi trendami w światowym futbolu. A uczyć się było od kogo.

Islandka Elisabet Gunnarsdottir od stycznia 2009 roku jest szkoleniowcem Kristianstads DFF, czołowego klubu  Damallsvenskan - szwedzkiej ligi piłki nożnej kobiet. Była trenerka FC Valur Reykjavik, z którym zdobyła czterokrotnie mistrzostwo Islandii a w 2005 roku dotarła z nim do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Elisabet w latach 2005-2007 była także asystentką Jörundur Aki Sveinssona w islandzkiej reprezentacji kobiet i jednocześnie głównym trenerem zespołu U-21. W czasie warszawskiego seminarium swoim zapałem, pewnością siebie i otwartością zrobiła prawdziwą furorę wśród uczestników. W czasie zajęć praktycznych zaprezentowała gamę gier związanych z posiadaniem piłki. Z kolei w czasie wykładu teoretycznego mówiła o pasji w zawodzie trenera.

Z Londynu dotarła na obiekty Warszawianki Helen Lorraine Nkwocha, angielska trenerka, która pracowała z młodymi piłkarkami i piłkarzami w takich klubach jak Manchester United Soccer Schools, New York Red Bulls, Chelsea FC Foundation, Arsenal FC Development, Tottenham FC Elite, Millwall Lionesses FC oraz w Essex County Football Association. Autorka bestsellera wydawniczego na Wyspach – „Today's Soccer Coach”. Mentor trenerów w organizacji "Kick It Out", gdzie dostarcza porad i wsparcia dla wszystkich szkoleniowców. Helen w charakterystyczny dla siebie, niesłychanie energetyczny sposób przedstawiła idee dotyczące rozwijania umiejętności ruchu z piłką i bez niej w czasie gry.

Wykład dr Moniki Grygorowicz byłej piłkarki Czarnych Sosnowiec i koordynatora Śląskiego ZPN, a obecnie eksperta ds. fizjoterapii był klasą samą w sobie. Autorka prezentacji dotyczącej zmniejszania ryzyka występowania urazów kończyn dolnych w grupie piłkarek nożnych zajmuje się zagadnieniami z zakresu fizjoterapii układu narządu ruchu, profilaktyki i fizjoterapii sportowej. W chwili obecnej pracuje w Zakładzie Fizjoterapii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile oraz kieruje pracami Działu Badań i Rozwoju w Rehasport Clinic FIFA Medical Centre of Excellence w Polsce. Jej wystąpienie dało uczestnikom wiele okazji do rozmów i refleksji na temat konieczności profilaktyki sportowej.

Niezapomniane pozostaną także wystąpienia Henniego Ardescha, byłego bramkarza ADO Den Haag, FC Twente Enschede, Go Ahead Eagles i VVV Venlo. Aktualnie to trener techniczny, koordynator szkolenia bramkarzy i kierownik zespołu kobiecego FC Twente. Pracował on również dla Arsenal Soccer Schools w Grecji oraz Ajax Cape Town w RPA. Ogromnie doświadczony trener mówił o tym jak rozwijać umiejętności bramkarskie u zawodników w wieku od 10 do 12 lat a także przekazał ogrom wiedzy na temat filozofii pracy z golkiperami w jego klubie. Na długo w pamięci uczestników pozostaną także jego nietuzinkowe zdolności werbalne w komunikacji z piłkarzami.

Nad całością sprawną i fachową opiekę merytoryczną roztoczył Rafał Ulatowski, perfekcyjnie tłumaczący wszelkie zagadnienia przekazywane przez zagranicznych prelegentów.

Ciepłe słowa uznania i podziękowania należą się zawodniczkom MUKS Praga Warszawa, które pod opieką trenerów Marka Anglarta i Bartłomieja Gąsiora prezentowały ćwiczenia w części praktycznej. Młode piłkarki były pod wielkim wrażeniem kilkugodzinnej pracy z prelegentami i w ich zgodnej opinii było to spore przeżycie i doświadczenie.

Mam nadzieję, że wpiszemy to wydarzenie na stałe w kalendarz piłkarskiej edukacji w Polsce i z czasem stanie się absolutnie wyjątkowe - mówi Marek Dragosz, jeden z organizatorów szkolenia. - Wierzę, że seminarium było dobrym, sympatycznym i wartościowym czasem dla uczestników. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego zorganizowania i sprawnego przebiegu. Cieszę się także, że mogliśmy zrobić coś dobrego przy tej okazji. Czekamy na rozliczenie wszystkich kosztów a dochód z seminarium w całości przeznaczymy na wsparcie leczenia młodej zawodniczki Angeliki Grzywnej, piłkarki reprezentacji Polski U-19 i AZS PSW Biała Podlaska, po wypadku samochodowym w jakim brała udział wracając 1 lutego ze zgrupowania reprezentacji Polski w Gutowie Małym. 

Foto: Paula Duda

<< wstecz dalej >>

udostępnij