Dlaczego jedni dojrzewają szybciej, a inni wolniej?

start / Sport / Blog

Dlaczego jedni dojrzewają szybciej, a inni wolniej?

Na głównej grafice widzimy dwóch młodych piłkarzy z rocznika 2009 na tegorocznych "Dniach Próby FASE" w Szczecinie. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego jedni dojrzewają szybciej, a inni zdecydowanie później? Gdzie leży źródło zupełnie różnych faz rozwoju chłopców lub dziewczynek z tego samego rocznika, a nawet miesiąca czy dnia urodzenia? 

AKCELERACJA

Oznacza przyspieszenie rozwoju i dojrzewania, a więc wcześniejsze osiąganie kolejnych etapów rozwoju lub wcześniejsze wykształcenie się cech indywidualnych odpowiednich dla starszych grup wiekowych. Szybsze dojrzewanie dzieci i młodzieży w kolejnych pokoleniach i osiąganie w tym samym wieku większych wymiarów ciała, spowodowane jest pełniejszym wykorzystaniem potencjału genetycznego, dzięki bardziej racjonalnemu żywieniu. Inną przyczyną może być postępująca cywilizacja i urbanizacja, które powodują napięcie emocjonalne, wcześniejsze i silniejsze bodźce zewnętrzne, co wzmaga wydzielanie hormonów, a zwłaszcza hormonu wzrostu.

RETARDACJA

Dzieci dojrzewające później niż ich rówieśnicy spędzają więcej czasu na rozwijaniu podstaw. Zawodnicy poprzez swoje wolniejsze dojrzewania muszą rywalizować z zawodnikami wyższymi, cięższymi, bardziej sprawnymi co pozwala im funkcjonować w trudnym środowisku. Muszą w nim wykazywać się bardziej inteligencją boiskową. Dzięki temu młody człowiek, poprzez aktywność ruchową, nastawioną na rozwijanie umiejętności w formie różnorodnych gier i zabaw, będzie rozwijał podstawowe zdolności fizyczne dłużej i o wiele wydajniej. Umiejętności lokomocyjne, kontrolę ciała, koordynację można z powodzeniem rozwijać uprawiając poza piłką również inne dyscypliny sportowe.

Często rozmawiamy o rywalizacji na etapie szkolenia dzieci i młodzieży nasuwa nam się temat, czy ta rywalizacja powinna ona odbywać się na poziomie wieku kalendarzowego, czy biologicznego. Chęć osiągnięcia pozytywnych wyników i wygrywania meczów za wszelką cenę, poprzez stawianie na zawodników, którzy są fizycznie bardziej rozwinięci, nie przyniesie pozytywnych efektów w kształceniu wybitnych piłkarzy. Dlatego w tych czasach wychodzimy z inicjatywami prowadzenia rozgrywek bez tabel i punktów w oparciu o małe gry.

Czas dojrzewania ma znaczenie dla szkolenia, rywalizacji i skautowania talentów. Zawodnicy, którzy są w tym samym wieku biologicznym, mogą skupić się na okresie sensytywnym i rozwijaniu tej samej cechy motorycznej. Mają odpowiednio dostosowane obciążenia w momencie maksymalnej fazy wzrostu, a zawodnicy wolniej dojrzewający powinni mieć zmniejszone obciążenia co prowadzi do zminimalizowania ryzyka wystąpienia urazu.

<< wstecz dalej >>

udostępnij

Tagi

Beckham

Owen

Lampard

Rooney

Psychologiczny

Społeczny

Poradnik

akceleranci

retardanci

dojrzewanie